Jak správně vybrat raketu na padel?

Hra padel se stává stále populárnější a řada začínajících hráčů řeší, kterou raketu pro svou hru vybrat. Mít správnou raketu je totiž velmi důležité, abyste mohli naplno rozvinout svůj potenciál na kurtu. V tomto článku vám představíme hlavní oblasti, ve kterých se rakety na padel liší, a poskytneme vám tipy, na co se zaměřit při výběru vaší vlastní raketové výzbroje.

  • Tvar rakety:

Rakety na padel se obvykle dělí do tří kategorií tvaru: kulatý tvar (round), tvar slzy (teardrop) a diamantový tvar (diamond). Každý tvar má své specifické vlastnosti a vhodný pro různé typy hráčů.

Kulatý tvar poskytuje lepší kontrolu a manévrovatelnost. Tyto rakety mají zpravidla velký tzv. sweet spot (místo na hlavě rakety, které poskytuje nejvíce kontroly a síly – tedy to místo, kde chcete trefovat míček), což je vhodné pro začátečníky. Rakety tvaru slzy kombinují kontrolu s větší silou a hodí se pro všestranné hráče, kteří požadují dobrou ovladatelnost ale občas chtějí i důrazně zaútočit. Jejich sweet spot bývá o trochu menší než u raket kulatého tvaru. Diamantový tvar rakety je pak ideální pro hráče, kteří preferují výkon a sílu. Jejich sweet spot však bývá ve srovnání s ostatními tvary raket nejmenší, což vyžaduje větší přesnost v úderech. Tyto rakety proto volí zpravidla pokročilejší, agresivnější hráči, kteří chtějí hrát hodně silných nebo technických úderů.

  • Váha rakety:

Druhým velmi důležitým faktorem je váha rakety. Padelové rakety se standardně svou váhou pohybují mezi 350-380 gramy. Dámské a dětské rakety mají pak o pár desítek gramů méně. Ač se to nemusí zdát, i třeba dvacet gramů váhového rozdílu úplně změní pocit ze hry s raketou.

Lehčí rakety jsou snadněji ovladatelné a vhodné pro začátečníky. Ty totiž může z těžké rakety po čase hraní začít bolet ruka. Pokročilejší hráči však mohou preferovat těžší rakety, které se sice obtížněji ovládají, ale zato nabízejí více síly do úderů a stabilitu.

  • Vyvážení rakety:

Vyvážení rakety ovlivňuje, jak dobře se s ní manévruje. Rakety na padel mohou být vyvážené do hlavy (směrem ke špičce rakety), do středu nebo do ruky (směrem k rukojeti).

Čím více je raketa vyvážená do ruky, tím lépe se ovládá a poskytuje větší kontrolu. Pocitově se zdají takové rakety lehčí a jsou vhodné spíše pro začínající hráče. Vyvážení do hlavy naopak přináší více síly a rychlosti. Raketa se však zdá pocitově těžší a trochu hůře se s ní manévruje. Vyvážení do středu rakety pak přináší kombinaci obojího – kontroly i síly.

  • Povrch rakety:

Rakety na padel mohou mít povrch buď hladký nebo hrubý s různými výstupky. Jako začínající hráč patrně nepoznáte příliš rozdíl. Rakety s hrubým povrchem však mohou pokročilejším hráčům pomoci přidat více rotace míčku při technických úderech.

  • Materiál a jádro rakety:

Rakety na padel jsou obvykle vyrobeny z uhlíkových vláken (označovány bývají jako karbonové) nebo sklolaminátu. Uhlíková vlákna jsou lehčí a pevnější, což umožňuje větší kontrolu a sílu. Sklolaminátové rakety jsou více odolné proti nárazům a nabízejí větší pružnost. Jádro rakety může být také důležité. Měkké jádro poskytuje větší kontrolu, redukci vibrací a pohodlí, zatímco tvrdé jádro poskytuje více síly a rychlosti.

  • Styl hry a úroveň hráče:

Nezapomeňte při výběru rakety na padel zvážit svůj vlastní styl hry a úroveň. Pokud jste začátečník, může být vhodná lehčí a snadno ovladatelná raketa kulatého tvaru. Budete se s ní zlepšovat rychleji než pokud byste se měli například trápit s těžkou raketu tvaru diamantu, která vám neodpustí žádnou chybičku. Postupem času sami zjistíte, zda preferujete více síly než kontroly nebo naopak. Jako pokročilejší hráč si pak můžete pořídit raketu s vyšší pevností a výkonem, která bude vyhovovat vašim specifickým potřebám a stylu hry.

Kde vybrat svou raketu?

Je přirozené, že výběr rakety nemusí být úplně snadný. Proto vám s tím na kurtu Padel Klatovy rádi pomůžeme. Máme velmi širokou nabídku raket skladem pro různé styly i úrovně hráčů a popíšeme vám, jak se vzájemně liší. Dobře víme, že raketa musí hlavně dobře “sednout” do ruky. A právě to si budete moci sami vyzkoušet. Stačí se za námi zastavit nebo nás kontaktovat!

Těšíme se, že společně najdeme ideální raketu, která posune vaši hru na novou úroveň.

Share
NAHORU