Pravidla padelu


Zorientovat se v pravidlech padelu není žádná věda. Pokud se v nich cítíte ztraceni, nebojte, rádi vám je vysvětlíme na místě.

Jak vypadá padelový kurt?

Kurt s umělou trávou, na kterém hrajeme u nás v Klatovech, má standartní rozměry 20x10 metrů. Je ohraničen na bocích pletivem a vzadu skleněnou stěnou, takže je celý prostor kompaktní a uzavřený. Umělá tráva, na které hrajeme, je zasypána jemným křemičitým pískem, což zajistí míčku ideální odskok. Hrací plocha je oddělena sítí na dvě stejné poloviny s přesně vyznačenými čárami pro podání.

Jaké potřebuju vybavení?

Potřebujete jen raketu, míček a sportovní oblečení.

Padelová raketa připomíná tenisovou, ale je menší (má asi 45 cm), lehčí (váží kolem 400 g) a bez výpletu. Materiály, z nichž je vyrobená, jsou obvykle kompozitní, takže je nejen malá, ale i lehká. Každá raketa je opatřena neelastickou šňůrkou, kterou si navléknete na zápěstí pro větší bezpeční při hře. Pro začátečníky se nejvíce hodí co nejlehčí rakety, nejlépe s kulatou hlavou.

Míček bývá bílý nebo žlutý. Při odrazu je o něco rychlejší než tenisový. Během hry se na ploše pohybuje pouze jeden míček, ostatní jsou odklizeny stranou, aby nepřekážely hráčům.

Raketu vám rádi zapůjčíme a míčky prodáme na místě.

Jak se to vlastně hraje?

Padel je hra pro čtyři hráče. Ti jsou ve dvojicích každý na své polovině hřiště. Vše začíná první rozehrávkou, tedy podáním.

Podáváme!

Míč jde do hry spodním podáním, diagonálně do hrací plochy spoluhráče. Hráč, který podává má k dispozici dva pokusy. Při podání stojí za čárou pro podání. Míč musí po podání dopadnout do soupeřova pole pro podání. Pokud dopadne mimo, jedná se o chybu, stejně jako v případě, kdy se odrazí o stěnu z pletiva. Pokud se míč dotkne sítě, nebo dopadne 2x do pole pro podání (a až poté se odrazí od pletiva) je potřeba podání opakovat. Pokud se však odrazí po dopadu o stěny z pletiva, je takové podání chybné.

Hrajeme!

Hráči přijímající míč stojí od podávajícího diagonálně kdekoliv v prostoru hřiště. Míč musí ve hře dopadnout na soupeřovu polovinu a nesmí nejdřív dopadnout na stěnu (to by bylo považováno za chybu). Platí, že od povrchu kurtu se může odrazit pouze jednou. Dál už se může odrazit od stěn a musí být odehrán před druhým dopadem na zem. Míč může hráč na své polovině odehrát o sklo na soupeřovu stranu. Může jej i zasmečovat a protihráč takto smečovaný míč může zkusit vrátit zpět na polovinu smečujícího spoluhráče.

Bodujeme!

Tady už je to stejné jako u tenisu. Pro vítězství v setu je potřeba 6 her. Tým, který vyhraje alespoň dva sety vyhrává zápas. Pokud dojde k remíze, pokračuje se, podobně jako v tenisu, tie-breakem. Obdobné je i počítání, tedy 15:0, 30:0, shoda, výhra, hra, a tak dále. Při shodě získává hru ten, kdo vyhraje následující míč. Přijímající tým si v takovém případě volí stranu příjmu.

Víme, že pravidla se zdají složitější na papíře než ve skutečnosti. Rádi vám na místě vše ukážeme. Padel je o tom zkusit si něco nového a hlavně se při tom pobavit.

 

 

Zpět

Hřiště:

Domažlická 612
339 01 - Klatovy

Telefon:

+420 602 431 363

Mail:

info@padelklatovy.cz